Budování bivaku z minimálního materiálu

12.02.2023

Pobyt v horách je charakteristický náhlou změnou počasí. V našich okolních pohořích je nejvíc dynamický měsíc červen, červenec a srpen, ale ne vždy musí jít zrovna o bouřky, vítr a silný déšť ⛈️. I v zimních měsících se může romantická túra na sněžnicích pěkně posrat a proměnit tak trochu v peklo. Když není poblíž chata nebo horský hotel anebo je, ale není vidět na krok, začíná boj o život nebo nucený kurz přežití. 

Na internetu je stovky textů, metodik a rad, jak si zbudovat přístřešek ⛺️. Inovací a udělátek tolik, že i profesionálové z jednotek SAS by mohli tiše závidět. No, ale tady je právě ten rozdíl! Nezáviděli by nám vůbec nic, protože jsou vycvičeni přežít s minimálním dostupným materiálem a to i v extrémních podmínkách. 

Ve světě outdooru se pohybujeme neustále na hraně komfortu. Pokaždé, když si balím batoh, tak se rozhoduju, co si ještě doplním, když mám tolik volného místa? Někdy je dobré si prostě nekupovat moc velký batoh. Častěji se mi ale stává, že vím naprosto přesně, co všechno mít sbalené musím a jak velký batoh jsem ochotná tahat. Postupně pak zjišťuji, že nepotřebuji tři páry ponožek, ale bohatě stačí dva, tričko, ve kterém budu spát si vezmu poslední den na sebe.... Všichni to známe. Nakonec přihazuju malou lékárničku 🛟, to je prostě základ. No, ale kde je teda ten bivakovací vak nutný pro průsery v horách? Ruku na srdce. Kdo z vás si na jednodenní ferratu nebo dvoudenní turistiku s noclehem na horské chatě dává do batohu bivak?

Řešení máme všichni už právě v batohu. Využila jsem své znalosti z přežití, vytěžila vojenskou metodiku, poděkovala za výstřelky moderní doby a zpracovala na 10 stran "Metodiku průvodce" na téma Přístřešky. Mojí motivací bylo právě to, že jsem si moc dobře vědoma, co kolegové průvodci nebo nadšenci do hor asi tak nosí v batohu, zejména na krátké túry. Dávám tedy k dispozici svoji práci a doporučuji se zaměřit na stranu 6 - Varianty přístřešku s využitím termo folie. Ty mám ve své víkendové lékárničce rovnou dvě a ten nouzový stan taky nezabere moc místa. 

Pro inspiraci, jak dál můžete využít termofolii se podívejte na tento link 😜


Horám zdar a hlavně bezpečně!