Ferraty BASIC - Rosengarten Circuit 

5 dní, 5. - 9. červenec 2023

Horská skupina Rosengarten patří k jedné z nejkrásnějších oblastí Italských Dolomit. Turisty je kupodivu často opomíjená. Nabízí díky tomu množství míst, která jsou oproti ostatním národním parkům stále "čistá" a nedotčená. Nádherné výhledy, které jsou skutečně dech beroucí a hory, zbarvující se při západu slunce do červena, si opravdu zaslouží jméno "Růžová zahrada". Horská turistika kombinovaná s lezením po jednoduchých zajištěných cestách "via ferrata" a nocování na pohostinných horských chatách je naprosto dokonalou kombinací pro ty, kteří si netroufnou na obtížnější ferraty v okolních oblastech Dolomit, ale přesto chtějí běžné chození po kopcích zkombinovat s aktivitou navíc. 


První den ráno se potkáme na parkovišti v sedle Passo Nigra, zde si zkontrolujeme potřebné vybavení pro náš pěti denní okruh v oblasti světového dědictví UNESCO a zahájíme výstup k chatě Rifugio Fronza alle Coronelle. Poblíž začíná naše první via ferrata Santnerpass (B/C) vedoucí kolem scénických skalních věží. Nahoře je panoramatická vyhlídka a možné občerstvení na chatě Rifugio Passo Santner. Na noc se ubytujeme v nedaleké chatě Gartlhütte (Rifugio Re Alberto), kde se nabízí jedinečné západy a východy slunce.

Další den ráno z počátku spadneme dolů do údolí k Rifugio Vajolet a následně začneme nabírat výšku do sedla Passo Principe k menší horské chatě. Zde se po šlapání do kopce lehce občerstvíme a nastoupíme do ferraty, která vede až do výšky 3004 metrů na nejvyšší vrchol celé skupiny Rosengarten - Kesselkogel (B). Naskytne se nám nezapomenutelný výhled na jedno z nejvíce malebných jezer Dolomit, Lago di Antermoia, ke kterému postupně slezeme a pokud nám počasí umožní, můžeme okusit i koupání v ledové vodě. Samotné lezení nám zabere zhruba tři hodiny. Po překonání ferraty je to už jen kousek na stejnojmennou chatu Rifugio Antermoia, kde složíme hlavu na další noc. Jistě si zasloužíme domácí zákusek, který je na zdejší chatě samozřejmostí v nabídce.

Třetí den nás čeká výstup po nejkrásnější ferratě v této oblasti Laurenzi steig (C/D) přes vrchol Molignon di Mezzo (2845 m) s jedním obtížnějším místem hned na začátku trasy. Ferrata nás dovede kmoderní, ale velmi útulné a mé oblíbené chatě Rifugio Alpe di Tires (Schutzhaus Tierser Alpl). Zaslouženou odměnou může být horká sprcha a široká nabídka lokálních vín, kterou tato krásná chata nabízí. 

Čtvrtý den na lehko vyrazíme na jednoduchou a výhledovou ferratu Maximiliansteig (B) s návratem zpět na chatu. Poté se vydáme po UNESCO geotrailu k již známé chatě Rifugio Passo Principe, sestoupíme dolů do údolí Vajolet a dále se přes sedlo Passo delle Cigolade (2553 m) dostaneme na chatu Rifugio Roda di Vaèl (Rotwandhütte), kterou využijeme jako útočiště na poslední noc. 


Poslední den nás čeká výstup do sedla Passo Vajolon. Zde začíná jednoduchá ferrata Rotwand (A/B), na kterou dále navazuje o něco obtížnější ferrata Masaré (C). Po překonání obou dvou zajištěných cest sestoupíme opět na chatu Rotwandhütte, kde se občerstvíme a vyrazíme dolů na naše parkoviště s možnou zastávkou na horské sýrové farmě. Doporučuji před návratem do ČR zvážit ještě jeden nocleh na chatě Rotwandhütte.

Maximální počet účastníků kurzu je 6 osob. Volná místa: 6

V ceně jsou služby horského průvodce s licencí IML.

Cena: 6500 ,- Kč